Opsgenie

Opsgenie, Dev ve Ops ekiplerinin olaylar hakkında bildiri almasını ve bu olayları kontrol etmesini sağlayan modern bir olay yönetim platformudur. Opsgenie güçlü uyarı ve çağrı yönetimi sunarken; doğru kişileri e-posta, telefon görüşmesi, sms veya mobil app bildirimleriyle de doğru zamanda uyarır.

Opsgenie, Jira, Jira Ops, Jira Service Desk ve Statuspage ile entegrasyonlara sahiptir. Ayrıca Bitbucket ve Bamboo ile e-posta entegrasyonları sunar ve şirket içi bulut ve diğer ortamlar için uygundur. Sürekli hizmet veren Dev ve Ops ekipleri için tasarlanmıştır; en küçük ekiplerden daha büyük işletmelere, ihtiyaçlara uygun planlar sunar. 200’den fazla ITSM aracıyla hazır entegrasyonları bulunan Opsgenie, uyarıları ve bildirimleri hızlı bir şekilde ayarlamaya ve birleştirmeye hazırdır.

Opsgenie, ITSM araçlarından verileri alır ve uyarıları bu bilgilerle doldurur. Böylece uyarı hızlı işlem yapmak için gereken tüm bilgilere sahip hale gelir. Uyarılar; çeşitli kanallara ve saatlere göre işten sorumlu kişileri takip eder; dolayısıyla her zaman o an işin başındaki kişiye gider, söz konusu kişinin bildirime geri dönüş yapmaması durumunda Opsgenie bildirimi eskale eder ve bildirimler hiçbir zaman kaçırılmaz.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, nöbet sırası Ali’de iken bildirimler Ali’ye gelir, Ali’nin cevap vermediği durumlarda bir sonraki kullanıcı olan Simge’ye bildirilir, Simge’nin de o esnada cevap vermemesi durumunda bir üst yönetici olan Tansu Akdeniz’e bildirilir. Bu Opsgenie’nin eskalasyon politikasıdır.

Opsgenie, hangi uyarıların önemli olduğunu, uyarının nereden geldiğini ve söz konusu uyarıyı kimin ele alması gerektiğini bilir. Tüm yaşam döngüsü Opsgenie tarafından kaydedildiğinden; raporlama ve analizlerin performansını, kaynak tahsisini ve daha fazlasını değerlendirmenizi sağlar.

Şirketlerin Opsgenie’yi seçmesinin 10 sebebi

  • Her iş akışına uyum sağlama esnekliği

Deneyimli IT ve Dev ekipleri uyarıları kaynaklarına, veri yüklerine ve sorunların ortaya çıktığı günün saatine göre farklı şekilde ele alma eğilimindedir. Opsgenie, ekiplerin istedikleri gibi çalışmasını sağlamak için esnek bir kural motoruna sahiptir. Örneğin, bir uyarı saatler sonra tetiklendiğinde, Opsgenie acil olması durumunda tüm ekip üyelerini haberdar edebilir veya düşük önceliğe sahipse çalışma saatlerine kadar bekletebilir. Bu esneklik, her uyarının gerektirdiği kadar öncelik almasını sağlar.

  • Uçtan uca yönetim için Atlassian araçlarında sorunsuz entegrasyon

Opsgenie içinden Jira Software veya Jira Service Desk sorunları oluşturarak, gerekli görevlerin belgelenmesini ve izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Jira Software veya Jira Service Desk’te sorunlar oluşturulduğunda Opsgenie uyarılarını tetikleyebilir ve eylemi artırabilirsiniz, böylece yanıt süresi iyileştirilir.

Statuspage ile izlenen üçüncü taraf hizmetlerinin durumu Opsgenie’de görüntülenebilir ve bağımlı olduğunuz sistemlerin durumu hakkında tek bir görünüm sağlar. Dahası, bu üçüncü taraf hizmetlerinde bir olay oluşturulduğunda Opsgenie nöbetçi kişiye bildirimde bulunabilir.

Olaylar meydana geldiğinde; Opsgenie, Durum sayfasında değişiklikler yayınlayarak müşterileri ve paydaşları sorun ve durum güncellemelerinden haberdar edebilir.

  • Daha hızlı işlem için daha anlamlı uyarılar

Opsgenie’nin derin entegrasyonları ile kullanıcılar, uyarı iletilerini, kaynaklarına bakılmaksızın kolayca anlaşılabilir hale getirmek için yeniden biçimlendirebilir. Örneğin, aşağıdakileri belirten bir AWS Bulut İzleme Uyarısı:

Maximum ApproximateNumberOfMessagesVisibleGreaterThanOrEqualtoThreshold 4.0 for QueueName Production

okunması daha kolay olucak şekilde yeniden biçimlendirilebilir, örneğin:

The Production Message Queue has more than three messages in it.

Bu özel mesaj tüm bildirimler için kullanılabilir (sesli, SMS, e-posta ve mobil push). Ayrıca, uyarılarınıza etiketler ve isteğe bağlı alanlar ekleyebilir; Bağlam vermek ve alıcıların en iyi eylem yolunu belirlemelerini sağlamak için grafikler, günlükler, çalışma kitapları ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

  • Ekipler arasında kolayca ölçeklenmek için rol tabanlı erişim

Opsgenie ekiplere kendi başlarına zaman çizelgeleri, kurallar ve politikalar oluşturma ve düzenleme yetkisi verir. Kullanıcılar belirli hesap yöneticilerine güvenmek yerine, ayrıntılı izinlere sahip özel roller oluşturabilir, böylece ekipler bürokrasi olmadan gerekli değişiklikleri yapabilir. Verimlilik, ekipler ölçeğinde birleşerek kurum genelinde zamandan tasarruf sağlar.

  • Uçtan uca izleme özellikleri

Dev / IT ortamınızın herhangi bir yerinde arızalar meydana gelebilir, bunu anlamanızı sağlayacak izleme sistemlerinizin işlerini yapıp yapmadığını nasıl kontrol edeceksiniz? Opsgenie Heartbeats, izleme araçlarının etkin ve bağlı olmasını sağlar. Belirli bir zaman dilimi içinde bir sinyal olmadığında, Opsgenie sorunu anında işaretler.

  • Şirket içi güvenli uygulamalar

Birçok ekip şirket içi ve bulut tabanlı izleme ve ITSM araçlarını bir arada kullanır. Bu sistemleri entegre etmek genellikle güvenlik duvarı bağlantılarını açmak ve ana makine sunucusunu halka açık internete maruz bırakmak anlamına gelir. Bu, çoğu kuruluşun kaçınmayı tercih ettiği riskleri ortaya çıkarır. Sonuç olarak, kullanıcılar sistemler arasında manuel güncellemeler yapmaya mecbur kalır.

Opsgenie, bu sorunu Jira Server, Nagios, Solarwinds ve daha fazlası dahil olmak üzere şirket içi sistemler aracılığıyla güvenli ve kesintisiz bağlantıya izin veren Opsgenie Edge Connector (OEC) ile çözmekte. Opsgenie’de tüm bağlantılar giden bağlantıdır, bu nedenle riskli gelen bağlantı noktalarını ve protokolleri internete açmaya gerek yoktur. Ayrıca, uyarı yanıtlayıcılarının uyarı zenginleştirme, sorun giderme ve otomatik düzeltme eylemlerine yardımcı olan yürütülebilir dosyaları hızlı bir şekilde çalıştırmasına izin vererek OEC aracılığıyla özel komut dosyalarını tetikleyebilirsiniz.

  • Kapsamlı raporlama ile her olaydan ders çıkarma

Opsgenie, uyarıların ve olayların tüm yaşam döngüsünü izler ve bunları güçlü raporlar halinde toplar. Raporlar, çoğu uyarının kaynağını izlemenize, ekip performansını değerlendirmenize ve uygulamadan ayrılmak zorunda kalmadan çağrı üzerine iş yüklerinin ne kadar iyi dağıtıldığını ölçmenize olanak tanır. Mevcut analizler şunları içerir:

Operasyonel verimlilik
Kullanıcı ve ekip verimliliği
Çağrı üzerine iş dağıtımı
Hizmet ve altyapı sağlığı
Olay sonrası analiz
Konferans katılımı ve verimlilik metrikleri
Looker ile güçlendirilen Opsgenie raporları, endişe duyulan belirli alanlara odaklanmak için filtrelenebilir ve kullanıcılara tek bir tıklamayla temel verilere erişme imkanı sunar.

  • İyileştirmeyi hızlandırmak için eylemler

Sürekli hizmet veren ekipler, küçük sorunların müşterileri etkileyen büyük kesintiler haline gelmesini önlemek için sorunlara hızlı bir şekilde yanıt vermelidirler. İyileştirme genellikle etkilenen sistemler veya altyapı üzerinde bilinen bir dizi eylemi içerir, ancak şimdiye kadar manuel ve tekrarlanan müdahale uygulanıyordu. Opsgenie eylemleri, bu manuel görevleri doğrudan Opsgenie konsolundan veya mobil uygulamasından otomatikleştirmeye kolay yoldan imkan sağlar.

  • Veri güvenliğini sağlamak için Uçtan Uca Şifreleme

Opsgenie Edge Encryption, Opsgenie’nin Cloud hizmetine gidip gelirken uyarı ve olay bilgilerinizin güvenli iletimini sağlar. Edge Encryption ile Opsgenie’deki hassas bilgileri şifreleyen ve şifresini çözen tuşlar kontrol edilebilir.

  • Daha iyi fiyatlandırma

Rakiplerine karşı Opsgenie, önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar. Aynı zamanda kullanıcı sayısı arttıkça maliyet avantajı da artar.

Opsgenie, 5 kullanıcıya kadar ücretsiz temel uyarı ve çağrı üzerine yönetim planımızdan başlayarak, büyüdükçe ölçeklendirmenize izin veren dört plan sunmaktadır. 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü isterseniz hemen başlatabilir, destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Comments are closed.