Confluence

Atlassian Confluence, ekiplerin belge hazırlarken işbirliği yapmalarına ve bilgileri verimli bir biçimde paylaşmalarına olanak sağlayan bir yazılım aracıdır. Confluence’da içerik; belge alanları, sayfalar ve blog yazıları şeklinde oluşturulur ve düzenlenir. Confluence’un sunduğu işbirliği araçları, kullanıcılara web arayüzü içinde yazı yazmalarını, eş zamanlı olarak düzenleme yapmalarını, yorum ve görev eklemelerini kolay hale getirir. Kullanıcılar, Confluence’un zengin metin editörü ve bir dizi ek dosya tipi sayesinde çeşitli içerik türlerini görüntüleyebilir. İzinler ve Kısıtlamalar, üretilen içeriklere erişimin kısıtlanmasını ve denetlemesini sağlar; böylece yalnızca görmesi veya düzenlemesi gereken kişiler, ilgili bilgilere erişebilir. Ayrıca Confluence, içinde gelen belge şablonlarıyla belirli biçimdeki içerikleri oluştururken zaman kazandırır. İşletmenizin ihtiyaçlarına yönelik özel belge şablonları da oluşturulabilmektedir.

  • Toplantı notlarının Confluence üzerinde tutulması:

  • Tecrübeye dayalı çıkarımların Confluence üzerinde dosyalandırılması:

Örneğin; kullanıcılar yol haritaları, kontrol listeleri içeren notlar ve blog gönderileri oluşturabilir ve içeriği tek bir yerde merkezileştirebilirler. Birleştirilmiş kullanıcı deneyimi için şablonlar, içerik yönetimi için etiketler ve farklı dokümantasyon türleri için belge alanlarını kullanarak içerik düzenlemek ve sınıflandırmak oldukça kolaydır. Kullanıcılara kişisel belgeler ve sayfalar oluşturabilecekleri, görevlerini görüntüleyebilecekleri ve daha sonrası için kaydettikleri sayfaları görüntüleyebilecekleri kişisel belge alanları oluşturma izni vermek de mümkün.

Ayrıca Confluence, JIRA ile uyumlu çalışmaya yönelik tasarlandığı için Confluence kullanıcılarına JIRA kayıtlarını görüntüleme, kayıtlarla etkileşimde bulunma ve kayıtları referans alma olanağı veren entegrasyonlar mevcuttur. Bu özellik, proje çalışmalarının planlanması, isteklerin toplanması ve ekip toplantıları notları için Confluence’un kullanıldığı durumlarda son derece faydalıdır. Paydaşlar JIRA veya Confluence arayüzünden ayrılmadan diğer uygulamadaki çalışmalara katılabilirler.

Atlassian, diğer ürünlerinde olduğu gibi Confluence için de üç kurulum seçeneği sunar; bulut (Cloud), yerel sunucu (Server) ve yerel veri merkezi (Data Center). Farklı kurulum türleri için ürünün sağladığı yararlar temelde değişmezken; kullanıcı arayüzünde, işlevsellikte ve bazı özelliklerde farklılık gösterir. Yerel kurulumlarınızda Confluence arayüzünü Türkçe kullanmak için Confluence Türkçe Dil Paketini Atlassian Marketplace üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Ekibinizin fikirlerini, planlarını ve tecrübelerini Confluence’da kayıt altına alırken, talep ve görevleri Jira uygulamasında takip edin ve iki uygulamayı birlikte kullanarak işinizdeki verimi artırın. Daha fazla bilgi ve destek almak için bizimle bu bağlantıdan irtibata geçebilirsiniz.

Comments are closed.