Jira Test Yönetimi: TM4J

Test yönetim süreçlerinin Jira’ya uygulanması hakkındaki yazı dizimizde son olarak TM4J Test Yönetimi uygulamasına yer veriyoruz. TM4J (Test Management for Jira), Jira içerisindeki tüm test yaşam döngünüzü planlamak, yönetmek ve ölçmek için kurumsal bir test yönetim aracıdır. Jira’yı ister Cloud, Server veya Datacenter üzerinde kullanıyor olun, TM4J kritik projelerinizde size ölçeklenebilirlik ve performans sunar.

Project Settings > Test Management for Jira > On

TM4J uygulamasını Jira ortamına kurduktan sonra proje özelinde etkinleştirebilirsiniz. Başlamak için yapmanız gereken tek işlem, test süreçleri uygulamak istediğiniz projenin ayarlarından test yönetimini etkinleştirmek. Projenizde, hangi kayıt tiplerini testlere dahil etmek istediğinizi, test yaratma, düzenleme veya versiyon ekleme gibi işleri kişi bazlı sınırlama ayarlarınızı düzenleyebileceğiniz tüm ayarlar, etkinleştirmeden sonra sayfanıza yükleniyor olacak.

 

Jira ortamınızda üst başlığa gelen Testbutonuyla testleri oluşturabileceğiniz gibi kayıt üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirisiniz. Öncelikle testleri gruplandırabileceğiniz bir dosya oluşturmanızda fayda var. Sonrasında +New diyerek testleri oluşturmaya ve detaylarını düzenlemeye başlayın. Oluşturduğunuz Test Case detaylarını düzenlerken, Traceability kısmından bu testi ilgili kayıt’a bağlayabilir veya bağlamak için yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. History bölümünden ise yapılan değişiklikleri takip edebilirsiniz. Düzenlemeleri kaydetmek için Save tuşuna basmayı unutmayın.

Testleri oluşturduktan sonra, dahil etmek istediğiniz test case’lerini seçerek bir test döngüsü oluşturun. Oluşturulan bu test döngüsünü yürütmeye aldığınızda test adımlarını pass/fail olarak işaretleyebilir ve en sonunda ise test döngüsünün durumunu ayarlayabilirsiniz. Test yürütmesini başlatırken bir zamanlayıcı görüyor olacaksınız, bu sayede test sürelerinizi de kaydedersiniz. Başarısız bir test adımı mevcut ise test adımının üzerinde bulunan ayarlardan bug tipinde yeni bir kayıt oluşturulabilir. Jira’da oluşan bu kayıt, ilgili test adımı ile ilişkilendirilmiş olacaktır.

 

Reports kısmında Jira Test Yönetimi için mevcut olan tüm raporları görebilirsiniz. Her rapor, Jira projeleri tarafından filtrelenebilir. Ayrıca test döngüleri, planlar, sürümler ve dosya bazlı filtreleme de yapılabilir. Sağ üst tarafta bulunan tuşları kullanarak rapor çıktısı alabilir veya rapor verilerini excel olarak dışarı aktarabilirsiniz.

 

Bu yazı aşağıdaki kaynaklarından derlenmiştir:

https://www.adaptavist.com/doco/display/KT/Documentation?utm_source=tm4jS&utm_medium=inapp

https://www.adaptavist.com/doco/display/KT/Test+Management+for+Jira+Server

TM4J ürünü hakkında daha fazla bilgi almak için info@almbase.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.